تبلیغات
khojaly genocide xocali soyqirimi hocali soykirimi نسل كشی خوجالی  - فاجعه خوجالی-نسل كشی قرن بیستم

azerigenocide khojaly genocide quba genocide urmiye genocide

جستجو

 

فاجعه خوجالی-نسل كشی قرن بیستم

چهارشنبه 25 فروردین 1389   07:59 ب.ظ

به یاد 26فوریه 1992،روزی كه دنیا فراموشش نخواهد كرد
ارامنه ای كه در سال 1978 به مناسبت یكصدوپنجاهمین سالگرد مهاجرت خوداز ایران به آذربایجان در قره باغ كوهستانی بنای یادبود برافراشتند،طی دو قرن اخیر با هدف تحقق آرمان خیالی "ارمنستان بزرگ" در اراضی تاریخی آذربایجان،با كمك هواداران خارجی خود سیاست مستمر اشغالگری علیه آذربایجان را تعقیب كردهو هر ازچندگاهی برای نیل به این هدف مكارانه از ارتكاب جنایات بشری چون ترور،كشتارجمعی،اخراج ونسل كشی نیز ابایی نداشته اند.
اسناد متعدد تاریخی اثبات می كندكه میلیونها نفر آذربایجانی كه در سالهای1905 تا 1907،1918 تا 1920،1948 تا1953،دراراضی تاریخی – قومی خود در قفقاز بارها هدف سیاست پاكسازی قومی ونسل كشی واقع شدند؛به صورت دسته جمعی به قتل رسیده و از سرزمین آبا واجدادی خود اخراج شده اند. نهایتا،طرح ادعاهای بی اساس اراضی علیه آذربایجان و فعالیت های جدایی طلبانه ارامنه از سال 1988 به بعد مجددا شدت گرفته،به فتنه قره باغ كوهستانی كه بر هیچ پایه و اساس تاریخی-سیاسی و قومی استوار نیست؛دامن زده شد.طی سالهای 1988 تا 1989 بیش از 250 هزار آذربایجانی كه در اراضی تاریخی – قومی خود میزیستند،تا آخرین نفر از ارمنستان اخراج شده وصدها نفر از ساكنین غیرنظامی وحشیانه به قتل رسیدند.
جدایی طلبی ارمنی كه در سال 1988 در قره باغ كوهستانی،این قلمرو تاریخی آذربایجان آغاز گشت،به جنگ تحمیلی ارمنستان علیه آذربایجان منجر شددر نتیجه سیاست تجاوزكارانه ارمنستان كه به قوانین بین المللی و اصول و موازین حقوق بین الملل اعتنایی نشان نمی دهد.بیست درصد از خاك آذربایجان منجمله هفت شهرستان كه در تقسیمات كشوری جزء قره باغ كوهستانی محسوب نمی شود،از سوی نیروهای مسلح ارمنستان اشغال شده،بیش از یك میلیون نفر آذربایجانی از موطن آباواجدادی خود وحشیانه اخراج شده،دهها هزار انسان به قتل رسیده،معلول شده یا به اسارت برده شده اند.صدها منطقه مسكونی،هزاران ابنیه فرهنگی-اجتماعی،موسسات آموزشی وبهداشتی،آثارتارخی-فرهنگی،مساجد و عبادتگاهها،قبرستانها و...با خاك یكسان شده و هدف وندالیسم بی سابقه ارامنه واقع شدند.
در نتیجه وحشیگری ارامنه،فاجعه نسل كشی خوجالی كه در شهر خوجالی قره باغ كوهستانی رخ داد نیز در ردیف وحشتناكترین فجایعجهان جای گرفت.
ذسته های مسلح ارمنی در بامداد26 فوریه 1992 با مشاركت مستقیم لشكر366 شوروی سابق كه در ان برهه در خاك خان كندی-استنپانا كرت- قره باغ كوهستانی مستقر بود، به شهر خوجالی كه حدود هفت هزار نفر اذربایجانی در آن سكونت داشتند،حمله كردند.قلدرهای سركش ارمنی با كمك هواداران مزدور خارجی خود در همین شب،شهر خوجالی را با خاك یكسان كردند. با پشتیبانی بخش وسیعی از وسائط سنگین نظامی متعلق به لشكر366؛ شهر كاملا نابود شده وبه آتش كشیده شد.اهالی غیر نظامی و غیرمسلح هدف قتل عام مسلحانه واقع شدند.كودكان،زنان،افرادسالمند وبیمار با سفاكی غیر قابل تصوری به قتل رسیدند.در نتیجه نسل كشی خوجالی 613 نفر كشته شده و 1275 نفر از اهالی غیرنظامی به اسارت برده شدند.از سرنوشت 150نفر ازاین اسرا هنوز اطلاعی در دست نیست.در نتیجه این فاجعه بیش از 1000نفر از اهالی غیرنظامی با اصابت مستقیم گلوله،بادرجات مختلف بدنی معلول شدند.106نفر از كشته شدگان زن،83نفر كودك خردسال و 70 نفر پیروكهنسال بودند.76 نفراز معلولین را پسران و دختران نابالغ تشكیل می دادند.
در نتیجه این جنایات نظامی-سیاسی، 6خانواده كلا نابود شده،25 كودك هردو والدین،130كودك نیز یكی از والدین خود را از دست دادند.56 نفر از كشته شدگان با درنده خویی و بی رحمی وحشیانه ای به قتل رسیدند. آنان زنده زنده در آتش سوزانده شده،سرهایشان بریده شده،پوستهایشان كنده شده، چشمان كودكان خردسال از حدقه بیرون آورده شده و شكم زنان باردار با سرنیزه پاره پاره شده بود.
اعمال ارامنه و هواداران خارجیشان در ارتكاب فاجعه خوجالی،ضمن آنكه نمونه ای آشكار از نقض وقیحتنه حقوق بشر وبی اعتنایی بی شرمانه به قوانین حقوق بین المللی به شمار می آید،با كنوانسیون ژنو منشور حقوق جهانی بشر،معاهدات مختلف بین المللی درباره حقوق مدنی – سیاسی – اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی،منور جهانی حقوق كودكان،منشور جهانی حفاظت از زنان و كودكان در هنگام وضعیت فوق العاده و مناقشات جنگی و دیگر قوانین حقوقی بین المللی ضدیت آشكار دارد.
جای بسی تاسف است كه تا كنون دولتهای متمدن جهان رویكرد صحیحی نسبت به این فاجعه اتخاذ نكرده و آن را به عنوان نسل كشی به رسمیت نشناخته اندا. امروز در شرایطی كه تمام جهان علیه تروریست به مبارزه برخاسته است،تروریسم ارمنی نیز می باید از سوی جامعه جهانی افشا شده و پاسخ شایسته خود را بیابد.فاجعه ای كه در تاریخ 26 فوریه 1992 توسط ارامنه داشناك در خوجالی پدید آمد تنها یك عمل تروریستی نیست،بلكه جنایتی است بی سابقه علیه تمام بشریت.
سس دوشدو دغلارا ، داشلارا ، قاچین
تالاندی قاراباغ ، آلیندی لاچین
گلمه دیم ، گلمه دیم ، آغاردی ساچین
باغیشلا قارداشیم ، باغیشلا باجیم

کلبجردن اسن ، اسینه گلدیم
فضولی دن قالخان ، سسینه گلدیم
تویونو گؤرمه دن ، یاسینا گلدیم
باغیشلا قارداشیم ، باغیشلا باجیم

خوجالی ، خان کندی ، دئییب دولاندیم
قاپیلار باغلاندی ، یولا جالاندیم
درد اولوب ، ایچیمه دولوب ، قالاندیم
باغیشلا قارداشیم ، باغیشلا باجیم

شوشانین داغینا،داشینا گلدیم
آغلادیم ،گوزونون یاشینا گلدیم
گئج اولدو...
باغیشلا قارداشیم، باغیشلا باجیم

به امید آزادی قره باغ ... 
.


نوشته شده توسط :